начало

Прецедент: ВКС отмени своя присъда от 2016 г. след решение на Съда на ЕС Прецедент: ВКС отмени своя присъда от 2016 г. след решение на Съда на ЕС

командировка на съдружник

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


командировка на съдружник

Мнениеот twist » 17 Апр 2009, 08:36

Чувствам се некомфортно при тълкуването на чл. 33 от ЗКПО по отношение на правото на признат данъчен разход на самоосигуряващ се съдружник, който отговаря едновременно на условията по ал. 1 т.1 и ал. 2

(1) Признават се за данъчни цели следните счетоводни разходи за пътуване и престой на физически лица, когато пътуването и престоят са извършени във връзка с дейността на данъчно задълженото лице:
1. разходите за пътуване и престой на физически лица, които са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице или са наети от него по извънтрудови правоотношения, включително на управители, членове на управителни или контролни органи на данъчно задълженото лице;

(2) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи за пътуване и престой на акционерите или съдружниците, когато те извършват пътуването и престоя в качеството си на акционери или съдружници.

Правоотношенията мужду работещия съдружник и дружеството по повод на положения труд са извънтрудови правоотношения (теоретично съгласно допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ - § 1, т.30, а практически - това се вижда при попълване на годишната данъчна декларация на тези лица - приложение № 3, таблица 7 Доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения)

Да вземем конкретен пример. Самоосигуряващ се съдружник във фирма, занимаваща се с ремонтна дейност, полагащ личен труд в тази фирма, заминава в командировка със задача да направи ремонт на машината на клиента. Безпорно той има качество на съдружник. Но той не извършва пътуването и престоя в качеството на съдружник, а в качеството си на лице по извънтрудово правоотношение с дружеството. Правилно ли разсъждавам, че разходите по тази командировка следва да бъдат признати за данъчни цели?
twist
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 23 Окт 2008, 15:21

Re: командировка на съдружник

Мнениеот prnedev » 19 Апр 2009, 08:46

Абсолютно, смело и безотговорно ;-) Не че не си ги знаеш нещата, ама щом трябва ;-) и на хартия ще се оформи този "личен труд". Важното е доходи да има, не само осигуровки ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: командировка на съдружник

Мнениеот twist » 21 Апр 2009, 13:30

Ситуацията, при която полагащият личен труд съдружник няма да получава възнаграждение за положения личен труд, може да се сравни примерно със ситуацията, при която алкохоликът няма да пие. Възможни причини: или няма никакъв алкохол (дружеството няма никаква дейност, която може да донесе кога да е приходите, с които ще се заплати положения труд, но в такъв случай няма и нужда да се командирова когото и да било) или не пие само официално поради лекарска забрана и риск да му отнемат някакво право, ако не спази забраната (данъчен консултатнт ни е консултирал, че нямаме право да получаваме доходи за положен личен труд, поради риска да ни накарат да се осигураваме по договор за управление и затова прибираме недокументално дружествени средства, без те да се отчитат като разход за дружеството и да намаляват размера на дължимия от него данък, а в същото време по документи в касата ни се намират хиляди левове).
Настръхвам, като ми кажат: "Важното е доходи да има, не само осигуровки" - сякаш това е някаква супер екзотична ситуация:))) Просто доходи има по подразбиране.
twist
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 23 Окт 2008, 15:21


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron