такса за битови отпадъци при незастроени земи
Публикувано на:
06 Мар 2011, 23:09
от denivan
Здравейте,
Трябва ли да има такса битови отпадъци за земи, които не са застроени, но са в регулация?
Търсих в ЗМДТ да открия нещо, но там пишеше само, че се дължи данък за недвижимите имоти, което си е логично. А може и да ми е убегнало от погледа
Благодаря на всички, които се ангажират да отговарят на въпросите в този форум.
Re: такса за битови отпадъци при незастроени земи
Публикувано на:
24 Мар 2011, 02:52
от didi_angelova
Здравейте,мисля че и моето питане се отнася към въпроса.
Баща ми има наследствен имот,който се състои от къща и дворно място(земя).Правомерно ли е да се начислява такса смет на земята? От години насам получава сметката за данъка като на един лист са дадени поотделно първо за къщата-данък сгради и такса смет и по-долу е дадена отделно земята на която също има такса смет?(защо на земята има такса смет?)
Надявам се някой запознат със законодателството да даде отговор.Благодаря предварително за отделеното взимание.
Re: такса за битови отпадъци при незастроени земи
Публикувано на:
25 Мар 2011, 22:44
от luba
Обявяването за незаконна на такса смет е една от най-важните новини. Административен съд Пловдив със свое Решение от 30 юни 2010 г. отмени цялото Решение на общински съвет Пловдив, с което е определена такса „битови отпадъци” за 2009 г. като незаконосъобразно, обяви общинският съветник Любозар Фратев. По негова инициатива е заведен колективния съдебен иск от над сто фирми и граждани. Съдът приема, че таксата трябва да се определя в зависимост от количеството отпадъци, а не върху данъчната оценка на имота. Уважен е и искът на фирмите и гражданите за отмяна на значително по-високите промили на бизнеса, от тези на жилищните имоти. Общината ще обжалва решението пред Върховния административен съд, но ако той потвърди Решението на ПАС – община Пловдив ще трябва да връща надвзети такси за смет. С отменянето на Решението на ОбС Пловдив се отменя и цялата план-сметка в размер на 32 милиона лева за 2009 г. В план-сметката са включени такива обекти, като изграждане на инсенератора за изгаряне на болнични отпадъци, което съдът не приема. Парите за строителство на обекти не трябва да се набавят от фирми и граждани чрез такса "битови отпадъци". Ако обектите отпаднат, план-сметката ще олекне поне с 10 милиона лева. Уважен е и искът за обявяване на договора на общината с фирма "Чистота" за нищожен поради неизпълнена процедура по възлагане на обществена поръчка. Всички изброени закононарушения на общинската администрация свързани с чистотата на Пловдив, дават частичен отговор на заключението на Италианския национален статистически институт (ИСТАТ) за замърсяването на въздуха в страните от ЕС, защо Пловдив е определен за град с най-мръсен въздух. Ако и в други градове има доблестни общински съветници и достойни организации на бизнеса и фирми , примерът на Пловдив, може да бъде последван и да се промени начина за събиране на такса смет.