начало

Прокурорската колегия отново отказа да върне Александър Мумджиев като следовател Прокурорската колегия отново отказа да върне Александър Мумджиев като следовател

Фирмена регистрация

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Фирмена регистрация

Мнениеот регистратура » 14 Сеп 2004, 11:57

Колеги, интересува ме мнението ви по въпроса за това дали е необходимо извеждането на фирмената регистрация извън съда. С какво ще помогне според вас това за бързината, ефективността и подобряването на бизнес климата в РБ?
регистратура
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот Ex-pert » 14 Сеп 2004, 12:17

Въпросът ме интересува и следя дискусиите по него.
Проблемът не е в това, че охранителното регистърно производство ще бъде извън съда, а че споровете, произтичащи от това производство ще продължат да бъдат съдебни.
Прави ми впечатление и това, че се набляга на интересите на бизнеса, но този интерес се разглежда едностранно - интересът на търговеца, който вписва промени. Не се държи сметка за интересите на третите добросъвестни лица, които биха били засегнати от неправилно вписване.
Ex-pert
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот регистратура » 14 Сеп 2004, 12:37

Това е така, на практика не се предлага някакъв качествено нов механизъм, а просто създаване на една допълнителна агенция. Мисля че проблемите на фирмената регистрация са технически /липса на единна информационна система, бавно отпечатване на решения и удостоверения и т.н. /, да не говорим за несъвършенствата на ТЗ, които в някои случаи са фрапантни по отношение на сигурността на бизнеса. Не виждам какъв интерес има и самия бизнес от това.
регистратура
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот случаен » 14 Сеп 2004, 13:47

"Бизнесът" иска не само изваждане на регистъра, иска чисто административно производство - без проверка за законосъобразност, т.е. регистъра да се поддържа само чрез уведомяване от страна на търговците за настъпилите обстоятелства. Ако има спор между съдружниците - да тичат в съда.
В Италия, например, която ни я дават за челен пример, се извършва предварителна проверка за законосъобразност от нотариус /но май само на дружествения договор/. А в други държави регистрацията е онлайн - попъват се десетина полета и толкоз.
Но при наличието на Търговския закон тая работа няма как да стане. Държавите, към които сме се засилили /пардон, към които са ни засилили/ имат специални закони за електронния регистър, за юридическите лица, и т.н.
Резултатът ще е - вписване кой каквото иска и безкрайни съдебни дела.
А, има предложение - споровете да се отнасят към арбитраж.
случаен
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот лаик » 14 Сеп 2004, 17:05

Така е, но не се ли предлагат с тази "допълнителна агенция" някакви макар и чатични решения на проблема с тези "несъвършенства на ТЗ около сигурността на бизнеса"? И кои са тези несавършенства според вас? Не споря, а питам - стана ми интересно...
лаик
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот случаен » 14 Сеп 2004, 19:29

И аз се чудя кои са "несъвършенства на ТЗ около сигурността на бизнеса"?

А за регистъра, вероятно идеята е, че деловодителката взима пари, а чиновничката от агенцията - не. Че корупцията на съдията е недоказуема, а на чиновника - ще се види веднага.
Смята се, че "Вписването на фирмите по административен ред ще удовлетвори нуждите на предприемачите от бързина, единни изисквания, лесен достъп до информацията, прозрачност, обективност, възможност за контрол и отчетност."
По въпроса за бързината - срокът за произнасяне в момента е един месец /не че някой ги бави чак толкова!/ - ако в нормативен акт не е регламентиран по-кратък срок, ситуацията ще е същата.
Единните изисквания - наистина има разнородна практика, тука са прави.
Лесен достъп до информацията - пак няма да е без пари.
Прозрачност - тук може би наистина ще има възможност да се следи дали някое дело не е "изпреварило друго".
Обективност - Чиновника ще е по-обективен от съдията, разбира се - той няма роднини и приятели!
Възможност за контрол и отчетност - да-а-а, тук нагазихме - съдиите са несменяеми, а чиновника - шут! Каквото му каже началника - туй.
Е, аз така виждам нещата.
случаен
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот регистратура » 15 Сеп 2004, 12:14

Например нищо не ми пречи да стана управител на което си искам ООД в България. Има и други мерзости дето всеки може да ги свърши и да съсипе бизнеса на някого
регистратура
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот Ex-pert » 16 Сеп 2004, 13:22

Колеги, не знам подробностите по законопроекта, но защо оставам с впечатление, че аргументите по публикациите касаят само началната регистрация. Промените (вкл.преобразуванията) също ли ще се вписват от агенцията?
Ex-pert
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот случаен » 16 Сеп 2004, 14:44

Да. Всичко.
случаен
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот Ex-pert » 16 Сеп 2004, 16:20

Даааа! С новата процедура по преобразуванията - ще бъде интересно как ще става за 3 дни. Оценките по апорта също би трябвало да излязат из съда. Чл.70 ТЗ сигурно също ще стане много актуален. Ще поживеем. Ще видим.
Ex-pert
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот dimizz1 » 16 Сеп 2004, 16:30

Ще приложе един свой по-стар постинг:
Най-големият проблем, и това всички го знаем, е при регистрация на ООД и АД. Има оценки на непарични вноски, много и много деклараци за лични гаранции за внoска на капитала, също и новите разпоредби за преобразуване изискват толкова много оценки и доклади... Кой друг, ако не един съдия с многогодишен опит в практиката ще може да провери достоверността на тези документи и ще е запознат със всички дребни трикове на търговците. Защото самото допускане на Ограничена отговорност на юридическо лице крие много голям риск за търговския оборот и за кредиторите на това дружество. Всички тези формални изисквания имат една цел: да защитят кредиторите при евентуални злоупотреби на търговци, източващи дружеството си. И какво стане като контролът попадне в некомпетентни ръце? Ще се нароят безброй нови ООД-те, много кредитори ще го "издухат", доверието в тази иначе сполучлива правна форма ще падне и никой няма да сключва повече сделки с ООД-та без собсвеникът да стане поръчител и или да издаде ЗЗ. Тога ООД-то ще загине.
Нищо лошо, ще трябва да приемем амириканското дружествено право, а немското да го изоставим. Но поне да обявят: Премахваме формата на ООД-то, защото необходимият контрол за съществуване на тази форма спъва бизнеса.
Не може ООД и слаб контрол. Добър контрол може да се гарантира само от добър съдия с опит. Тази агенция ще съсипе ООД-то като форма.
И пак повтарям, забавянето не е само в съда, а заради разрешителниоте режими по редица дейности. С тази агенция няма да се постигне повишаване на бързината в този аспект.
dimizz1
 

Re: Фирмена регистрация

Мнениеот Ex-pert » 16 Сеп 2004, 17:35

За разнородна практика на регистърните съдилища е вярно. Но защо се получава така? Касае се за охранително производство, което не създава СПН.
И поради това търговецът (или адвокатът му) разсъждава така. Няма да обжалвам отказа за да не губя време. Ще изпълня изискванията на, дори и да са безумни или ще пусна делото на друг състав. Не казвам, че не са прави за себе си, но по този начин (при липса на обжалване на отказа и пир необжалваемост на положителното решение) не може да се обощи единна съдебна практика т.е. делата си остават в рамките на този съд и на този състав. Много малко дела стигат до ВКС, който би могъл да обобщи практиката.
Ex-pert
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron