начало

Прецедент: ВКС отмени своя присъда от 2016 г. след решение на Съда на ЕС Прецедент: ВКС отмени своя присъда от 2016 г. след решение на Съда на ЕС

osiguritelni vnoski

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


osiguritelni vnoski

Мнениеот Ilian » 29 Юни 2005, 16:05

Ако си осигурен за всички осигурителни случаи,задължително и доброволно като работещ на трудов договор и имаш частна фирма трябва ли да се осигуряваш и във фирмата върху каква сума и ако да има ли вариант да се избегне това плащане..Пиал съм тук и там но отговорите са различни.Благодаря!
Ilian
 

Мнениеот hariman » 01 Юли 2005, 01:08

Когато работите по трудов договор, и сте съдружник в ТД или сте ЕТ (не важи за акционер в АД), сте длъжен да се осигурявате и като съдружник, отделно от трудовия договор, върху избран осигурителен доход, но не по малък от минималния осигурителен доход за страната за съответната година, който се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. За тази годима мисля че е 220 лв. Преглеждал съм пректика на ВАС по този въпрос и тя е точно такава и непротиворечива.
Плащането на осигуровки като съдружник не зависи от това дали дружеството е на печалба или не и дали са изплащани дивиденти. Осигуровките се внасят всеки месец, върху избрания доход, а с годишната данъчна декларация ако се окаже че доходът от дружеството е по голям от избрания се доплаща, но ако е по малък или няма доход не се връщат осигурителни вноски.
Пак повтарям дължат се осигуровки и по трудовия договор и като съдружник, но като самоосигуряващо се лице
hariman
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Апр 2002, 18:46

така е, но...

Мнениеот лунатик » 01 Юли 2005, 07:39

hariman написа: Плащането на осигуровки като съдружник не зависи от това дали дружеството е на печалба или не и дали са изплащани дивиденти. Осигуровките се внасят всеки месец, върху избрания доход, а с годишната данъчна декларация ако се окаже че доходът от дружеството е по голям от избрания се доплаща, но ако е по малък или няма доход не се връщат осигурителни вноски.
Пак повтарям дължат се осигуровки и по трудовия договор и като съдружник, но като самоосигуряващо се лице


човека пита как да избегне или да намали (легално) плащането на вноски като самоосигуряващ се. Ако Илиян е ЕТ или притежава ЕООД, то може да си назначи прокурист на граждански договор с едно минимално възнаграждение, който прокурист да го замести във воденето на дружествените дела. Ако този прокурист е с възнаграждение до 150 лв. след приспадане на необходимо-признатите разходи (май 35 %, но може и да бяха 10 %), то прокуриста няма да се осигурява и социално (само здравно). Същия ефект ще постигне ако назначи за прокурист пенсионер, като тогава няма да има значение размера на възнаграждението му. А затова трябва да пусне декларация в НОИ, че не упражнява трудова дейност като ЕТ или в своето ЕООД.
Пък ако е само съдружник в ООД - спокойно може да пусне декларация в НОИ, че не извършва трудова дейност в това ООД. (т.е. в качеството си на съдружник разчита само на дивидент от дейността на ООД-то). Тогава ще се осигуряват само управителя и заетия персонал на това ООД (пък може всички съдружници да назначат прокурист).
Не знам защо от НОИ приемат, че ЕТ, собственика на ЕООД или съдружника в ООД, ще се освободят от задължението да внасят соц. осигуровки като самоосигуряващи се, само ако са назначили прокурист, но не и търговски пълномощник.
лунатик
 

Мнениеот hariman » 01 Юли 2005, 09:04

Това за прокуриста не съм много сигурен, беше ми се наложило преди време да направя справка и практиката на ВАС както казах е непротиворечива, като съдружник изисква осигуряване върху избран доход, който няма нищо общо с дивидента. Ако прокуриста е и съдружник и е на трудов договор в същото дружеством то той ще се осигурява и за двете. Ако съдружник се осигурява обаче като управител на ддружеството на основание договор за управление то тогава се осигурява само на този случай. В момента нямам много време , но по късно ако се налага ще публикувам и съдебна практика
hariman
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Апр 2002, 18:46

например това:

Мнениеот лунатик » 01 Юли 2005, 11:05

№ 94-В-60 от 1 юли 2002 г. относно осигурителните вноски на едноличен търговец по време на отпуск за отглеждане на малко дете

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ

.... При упълномощаване от едноличен търговец на друго физическо лице да управлява фирмата му, следва да се изисква представяне на договор за прокура, вписан в търговския регистър, за да отпадне от собственика на фирмата задължението за осигуряване по чл. 4, ал. 3, т. 2 КЗОО. Осигуряването по договори за прокура, чрез които едно физическо лице е натоварено да управлява предприятието на търговеца (задължително срещу възнаграждение - чл. 21, ал. 1 от Търговския закон) следва да се осъществява по реда на чл. 4, ал. 1, т. 6 КЗОО...... (заб.: сега т.7, с което пък не съм съгласен)
и това:

№ 91-01-56 от 7.03.2003 г. относно внасяне на осигурителни вноски при полагане на труд по договори за прокура

НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПРАВНА"

чл. 4 КЗОО

Договорът за прокура по своя характер представлява договор за управление на търговец, чрез който се предава управлението на едно предприятие като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, а прокуристът - управител се задължава срещу определено възнаграждение да постигне конкретни стопански резултати в рамките на договорения срок (респективно - безсрочно). Този вид управление включва формирането и изразяването волята на самото търговско дружество. Видът на търговеца (дружество или едноличен търговец) не се отразява на формата на самия договор за прокура.
За да породи действие такъв договор спрямо трети лица, е необходимо да са изпълнени две кумулативни условия:
- той да е сключен в писмена форма и в него да е посочено възнаграждение;
- да е вписан в съда по регистрация на търговеца.
Договорът за прокура може да бъде както трудов, така и граждански.
С последните изменения на Кодекса за задължително обществено осигуряване се въведоха осигурителни прагове по икономически дейности и професии, които се съобразяват при внасяне на осигурителни вноски за работниците, служителите и лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 от КЗОО.
За да отпадне задължението за внасяне на осигурителни вноски от собственик на едноличен търговец - в качеството му на самоосигуряващо се лице, се изисква представяне на вписан в търговския регистър договор за прокура.
Когато договорът за прокура е сключен като трудов договор, осигурителни вноски следва да се внасят по реда на чл. 4, ал. 1, т. 1 или по чл. 4, ал. 2 от КЗОО.
Договорът за прокура, когато не е сключен във форма на трудов договор, е вид граждански договор за управление на търговец.
В чл. 4, ал. 1, т. 7 от КЗОО обаче изрично е записано, че подлежат на задължително обществено осигуряване за всички осигурени рискове само изпълнителите по договори за управление на търговски дружества. В този смисъл прокуристът на един едноличен търговец следва да се осигурява като по договор за полагане на труд без трудово правоотношение, а не като по договор за управление на търговско дружество, тъй като едноличният търговец не е такова дружество.
Прокуристът на едноличен търговец следва да се осигурява при условията на чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КЗОО - в зависимост от размера на реално полученото от него месечно възнаграждение.
Действието на договора за прокура се прекратява, след отписването му от търговския регистър, за което следва да се представи удостоверителен документ от съда по регистрацията на търговеца. Едва след това за собственика отново ще възникне задължението за внасяне на осигурителни вноски, ако упражнява трудова дейност.
лунатик
 

Мнениеот wincoast » 03 Юли 2005, 10:15

Хубаво е, че цитирате законите, но за съжаление те така са написани, че да не могат да се разберат, т.е. написани са така, че човек да си мисли едно, а винаги да има и друго решение на даден проблем.
Нека повторя и аз въпроса на Илиан, но ще го формулирам може би малко по-различно:
Трябва ли да плаща социална осигуровка (за здравна зная че трябва), един пенсионер ако е назначен за прокурист на ЕТ и собственика на ЕТ като такъв, освобождава ли се от всички осигуровки в този случай?
wincoast
 

Мнениеот лунатик » 03 Юли 2005, 10:49

wincoast написа: Трябва ли да плаща социална осигуровка (за здравна зная че трябва), един пенсионер ако е назначен за прокурист на ЕТ и собственика на ЕТ като такъв, освобождава ли се от всички осигуровки в този случай?

----------
Ами отговора се съдържа в горното писмо:

Прокуристът на едноличен търговец следва да се осигурява при условията на чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КЗОО - в зависимост от размера на реално полученото от него месечно възнаграждение.
--------
пък разпоредбите на чл. 4 ал. 3 т.5 и 6 КСО са:
(3) Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
...............
5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., доп., бр. 119 от 2002 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
6. (нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.
----------------
Интерес представлява т.5. Ако договора за прокура е граждански и ако пенсионера-прокурист на ЕТ (а може и да не е пенсионер) получава до 150 лв. (до 1 МРЗ) след намаляване с нормативно-признатите разходи, то той не подлежи на социално осигуряване. Важното е да няма други доходи изън тези от прокурата. (пенсията не се брои). Иначе се отива към т.6 според която няма значение колко ще получава като прокурист. А пенсионерите са освободени от внасяне на осигуровки когато изпълняват дейност по чл. 4 ал.3 т.5 - справка ал. 6 от същия член:
Лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание в случаите, когато упражняват дейностите по ал. 3, т. 1, 2, 4 и 5 по реда на този кодекс.
----------
Това все пак важи за прокуристи на ЕТ. Прокуристите на ЕООД (ООД) се осигуряват на основание чл.4 ал.1 т.7 КСО (като изпълнители по договор за управление на търговски дружества).
Собственика на ЕТ (ЕООД) се освобождава от внасяне на соц. осигуровки щом има вписан прокурист (нали това е целта - прокуриста ще упражнява трудова дейност вместо собственика, а не наравно с него). А и в писмото е казано ясно:
За да отпадне задължението за внасяне на осигурителни вноски от собственик на едноличен търговец - в качеството му на самоосигуряващо се лице, се изисква представяне на вписан в търговския регистър договор за прокура.
А собственика следва да подаде декларация в НОИ (с приложено копие от съд. решение за вписана прокура), че не упражнява трудова дейност в предприятието на ЕТ (ЕООД).
лунатик
 

Мнениеот wincoast » 03 Юли 2005, 11:18

Благодаря за изчерпателният отговор, лунатик!
Вече виждам решение и за моя случай.
Пожелавам успех на всички!
wincoast
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron