Страница 1 от 1

ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ИСК-МОЛЯ СПЕШНА ПОМОЩ

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 12:34
от малена
колеги,предстои ми да подам граждански иск ,който искам да обезпеча ,тъй като е възможно ответникът да се укрие.Има автомобил на свое име ,който ми е достатъчен като обезпечение,въпросът ми е:има ли образец за подаване на молба за обезпечение и може ли това да стана с подаването на исковата молба.Благодаря ви предварително

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 13:37
от kalia
няма образец, както не може да има образец на искова молба. И да, може да го поискате с исковата молба. Трябва обаче да докажете, че "за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението". Това, че ответникът може да се укрие, не е достатъчно основание според мен

Практически съвет!

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 13:49
от gery
Колега, моя съвет към вас е да поискате обезпечението на иска отделно, не в самата искова молба. По-добрия вариант е! Иначе колегата е прав, няма някакъв специален образец, всичко зависи от конкретния казус.

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 14:07
от Гост
от опит - задължително отделно по чл. 309 ГПК в противен случай рискувате да се произнесе с голяма забава, след образуване на делото, а има винаги съмнение дали няма да си пишете със съдията уточнителни молби.

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 15:07
от малена
Благодаря не всички отзовали се.Извинете за неадекватния въпрос но не искам да сгреша и с това да навредя на доверителката си-молбата за обезпечаване на иска ще я напиша отделно и да я прикрепя към исковата молба нали?Извинете още веднъж за глупавият въпрос

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2005, 15:39
от BaTSali
Първо напиши и подай молбата за обезпечение, а след това исковата молба, не хубаво да са заедно,
Отделносе подават

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2005, 16:56
от ne
мисля, че това ще те ориентира: чл.309 от ГПК
обезпечаване на БЪДЕЩ иск

обезпечение

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2005, 08:52
от мими
Колеги, а бихте ли ми казали колко пъти мога да искам от съда обезпечение на бъдещ иск между едни и същи страни, ако не обжалвам отказа за издаване на обезпечение?

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2005, 09:54
от Практикуващ
В София има опит за някаква форма на регистър, но по принцип на други места няма проблем да пробваш няколко пъти. Важното е, в молбата за допускане обезпечението конкретно да посочиш способа за обзпечаване/запор, възбрана/, т.к. само той се посочва в обезпечителната заповед и само този способ съдия - изпълнителя ще приложи. Няма проблем да посочиш няколко способа. Формалното основание да бъде вдигнато обезпечението е, ако в посочения от съда срок, не заведеш иск срещу ответника.

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2005, 19:06
от мими
става въпрос за ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, отказаха ми издаване на обезпечение, з. в молбата ми петитума не бил достатъчно конкретизиран. Мисля да подам нова молба между същите страни, за възбрана на част от същите имоти, на едно от основанията, което да конкретизирам. Но питам дали трябва да изчакам да изтече 7-дневния срок за обжалване на отказа или мога да си пусна нова молба още утре, т.е преди да е изтекъл срока? БЛАГОДАРЯ ВИ!

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2005, 14:11
от Практикуващ
Принципно няма проблем, представи обаче документите за собственост, актуално състояние на ЮЛ, и т.н., посочи конкретно сумата за която ще заведеш иска си, защо точно такъв размер и т.н., включи в нея хонорара, таксите.

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2005, 10:22
от Гост
И аз за първи път ще се сблъскам с това производство. Направих много разноски за превод на доказателства, за получаване на актуално, ще дам и за д.т. за молбата за обезпечаването. Като се съберат всички тези дребни суми става не малко. Ще ми се смеят ли, ако към разноските включа и тези дребни суми?