Страница 1 от 1

вписва ли се год. счетоводен отчет на ООД ?

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2005, 13:39
от yavor77
подлежи ли на вписване в Търговския регисъстър приетия от ОС на ООД годишен финансов отчет, който е одобрен и от одитор, и ако да по какъв начин се осъществява това вписване

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2005, 11:23
от Анди
Да, вписва се по фирменото дело с молба до съдията, такса 20 лв плюс 1.50 за препис от определението и 30 лв. за обнародване в ДВ.

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2005, 10:10
от yavor7
Благодаря ти за отговора Анди, а какви документи трябва да се приложат към тази молба

не е точно

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2005, 11:49
от лунатик
Анди написа:Да, вписва се по фирменото дело с молба до съдията, такса 20 лв плюс 1.50 за препис от определението и 30 лв. за обнародване в ДВ.

Анди, не е така. (може би не си разбрал въпроса). Годишните финансови отчети на търговски дружства се публикуват само ако са изпълнени изискванията на чл. 38 Зсч.:

Чл. 38. (1) На независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на предприятията, при които се превишават минимум два от следните критерии за предходната година:
1. сума на актива на баланса - 500 хил. лв.;
2. сума на нетния размер на приходите от дейността - 1 млн. лв.;
3. средна численост на персонала - 30 души.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2002 г.) На независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на:
1. предприятия, които изготвят консолидирани финансови отчети, с изключение на тези, които не превишават критериите по ал. 1;
2. (в сила от 1.01.2003 г.) предприятия, осъществяващи дейността си въз основа на отделни закони (банки, застрахователни, инвестиционни и осигурителни предприятия и други), за които това изискване е регламентирано в нормативен акт;
3. предприятията - акционерни дружества и командитни дружества с акции;
4. (в сила от 1.01.2003 г.) предприятията, които са емитенти по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
--------------
пък съгласно чл. 40 ЗСч.:

Чл. 40. (1) Предприятията по чл. 38 публикуват годишния си финансов отчет във вида, в който е заверен, заедно с доклад за заверката, изготвен от регистрирания одитор.
(2) Годишният финансов отчет се публикува в ежедневник, икономическо издание, собствено издание или Интернет, или съгласно изискванията на отделен закон в срок до три месеца след приемането му.
(3) Годишните финансови отчети на предприятията, които подлежат на независим финансов одит, се представят до 30 юни на представителните организации на работодателите, определени по реда на чл. 36 от Кодекса на труда.
-----------
Така, че никакъв ОС. Явор нека си провери дали отговаря на чл. 38 ЗСч. и тогава да публикува отчета си по условията на чл. 40 ал.2 ЗСч.

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2005, 16:12
от yavor77
Благодаря и на теб Лунатик, но ако съответно год. отчет отговаря на условията, посочени в ЗСч, тогава трябва ли да се вписва в ТР, чрез молба до фирмено отделние на ОС или само да се обнародва в ДВ или друг ежедневник . В ТЗ е не е упоменато, че отчета на ООД трябва да се вписва в ТР, но така е записано в устава на дружеството. В ТЗ изрично се казва, че се вписва отчета на АД, но нищо за ООД

ЗСч. и чл. 146 ТЗ

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2005, 17:02
от лунатик
Яворе, поправям се - виж и чл. 146 ТЗ:

Чл. 146. (1) Годишният счетоводен отчет на дружеството се проверява от един или от няколко проверители - дипломирани експерт-счетоводители.
(2) Тази проверка е условие за приемане на годишния счетоводен отчет.
(3) Проверителите се избират от общото събрание преди изтичането на календарната година. Те отговарят за добросъвестната и безпристрастна проверка и за запазване на тайната.
(4) (Нова - ДВ, бр. 84 от 2000 г.) Провереният и приет годишен счетоводен отчет се представя в търговския регистър, като съобщение за това се обнародва в "Държавен вестник", освен ако закон предвижда, че годишният счетоводен отчет на дружеството може да не бъде проверяван от експерт-счетоводители.
----------
Май има някакво извесно разминаване между ТЗ и ЗСч., което може да се обясни по следния начин: приетият и проверен ГФО само се представя за сведение (без да се вписва) в ТР като се внася и такса за обнародване в "Държавен вестник" на съобщение, че е изготвен и проверен ГФО, а не за обнародване на самия отчет. А пък цялостното публикуване на самия отчет - извършва се по реда на чл. 40 ЗСч.

гфо в трегистър

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2005, 12:21
от николай
като погледнах набързо, няма санкция при непредставяне на гфо в търговския регистър. или може би греша?

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2005, 13:55
от Гост
Слушайте колеги, вписват се само обстоятелствата, които законът посочва, че подлежат на вписване..... предоставянето на някакъв документ в търговския регистър не е вписване....