Страница 1 от 1

Търся ПВРГС,много ми е наложително

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2005, 15:45
от Иван
Колеги, търся отменен Правилник за водене на регистрите за гражданското състояние. Същия е отменен с отменената Наредба за гражданското състояние. Същия е обнародван в бр.35 от 1950г ДВ, многократно изменян. Търсих най - внимателно по всички начини в АПИС и СИЕЛА, но не излиза. Обръщам се към вас с молба , ако някой го има, да го публикува. Наистина много ми трябва. Благодаря предварително на отзовалите се!

май в чист вид го няма

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2005, 16:24
от лунатик
Иване,
този правилник е от 1929 г. та едва ли ще се намери някъде. Поствам ти две анотации, пък дано ти помогнат:

ПРАВИЛНИК ЗА ВОДЕНЕ РЕГИСТРИТЕ ПО

ГРАЖДАНСКО СЪСТОЯНИЕ /ПВРГС/ Действа до: 1950 г. след влизане в сила на ПВРГС

ДВ.бр.73 от 2.07.1929 г.



1. Формиране на имената на лицата в актовете за гражданско състояние:

В заглавието на акта за раждане се вписва:

- името, презимето и прякора - в актовете от 1929 година, освен собственото име на лицето и презимето, e имало възможност да се вписват като трето име /фамилия/ прякора.

Например: собствено име: Атанас; презиме: Георгиев; и прякор, според това например, какво е работил бащата или дядото: Керемедчиев.

По този начин са се оформили прякори от традиционните занаяти в България, които по-късно са се преобразували на фамилни имена.

Примери за прякор от занаят: Железничаров, Авджиев, Дюлгеров, Воденичаров и много други.



2. Формиране на имената на лицата в акта за женитба:

Акт за женитба: Женитбата се обявява от длъжностното лице по гражданското състояние на общината, в пределите на която е станало бракосъчетанието/чл.50 ПВРГС/.

Женитбата, която се обявява се установява чрез представяне от съпрузите на едно свидетелство, издадено от духовното лице, което е извършило обряда на бракосъчетанието.

След обявяването на женитбата и установяването на бракосъчетанието, длъжностното лице по гражданско състояние веднага, в присъствието на двама свидетели, съставлява акта /чл.52 ПВРГС/.

В акта за женитба се вписва: името, презимето и прякора, възрастта занятието, месторождението, местожителството, поданство, вероизповедание, народност, по- предното семейно положение и грамотността на съпрузите, а също така и родство по между им, ако има такова.

В акта съпругата се показва само с името, презимето и прякора по баща.

Актове за женитба на български граждани съставени в странство от гражданската власт в страни, дето гражданския брак е узаконен се вписва само по представен препис и заверен превод от тях в регистрите на общината, където съпругът е имал последно местожителство.

Акт за смърт: Актът за смърт се съставя от длъжностното лице по гражданско състояние на тази община в пределите на която се е случило събитието: смърт /чл.56 ПВРГС/.

В актовете за смърт омъжените жени се вписват с името, презимето по баща и по мъж.
---------
и:
ПРАВИЛНИК ЗА ВОДЕНЕ РЕГИСТРИТЕ ЗА /ПВРГС/ Правилника за водене на регистрите за

ГРАЖДАНСКО СЪСТОЯНИЕ гражданско състояние се отменя с

ДВ. бр.35 от 11.02.1950 г. Наредбата за гражданското състояние





Вписване в актовете за гражданско състояние

Вписването се извършва, като се попълват с ръка с черно мастило съответните празни места в актовете - формуляри. Останалите непопълнени части от празните места се зачертават./чл.5/

Актовете за гражданско състояние, съставени другаде и получени в народния съвет за регистриране се вписват последователно по реда на постъпването им в съответните текущи регистри.

Вписването на препис от акта в регистъра става в деня, когато е получен в народния съвет.



Акт за раждане

Когато детето се е родило в община, в която родителите му нямат свое, местожителство, длъжностното лице по гражданското състояние в десетдневен срок от съставянето на акта за раждане изпраща заверен препис от него на длъжностното лице по гражданско състояние в общината, където родителите на детето имат свое местожителство, за да го впише в регистрите на тази община. /чл.21/

Воденето на регистрите за раждане на две места - по месторождение и местожителство на родителите се е осъществявало в един голям период от време, от Закона за лицата до приемането на наредбата по гражданско състояние през 1975 г.

Акт за женитба

Бракосъчетанието може да се извърши във всяка община, без оглед на това дали встъпващите в брак лица имат местожителство в тази община или не. /чл.27/

В актовете за женитба, както при Закона за лицата и семейството, лицата са се вписвали със семейно име.

Когато бракът е сключен вън от общината, където е местожителството на съпрузите, длъжностното лице, което е съставило акта е длъжно в срок от десет дни да изпрати заверен препис от него на длъжностното лице по гражданско състояние в общината където съпрузите имат местожителство за да се впише в регистрите на тази община.

Ако съпрузите имат различно местожителства, изпращат се преписи по местожителството на всеки.Вписването на преписа ат акта става в деня когато е получен от народния съвет./чл.37/.

Пример: Брака се сключва в гр. София, лицата, които се бракосъчетават имат различно постоянно местожителство съпруга Благоевград съпруг Перник, тогава длъжностното лице което състави акта за брак в София изпраща в 10 дневен срок заверен препис от него на местата, където бракосъчетаваните имат свое местожителство.



Акт за смърт

Когато акта за смърт е съставен не в общината, където умрелия е имал свое местожителство а в друга община, длъжностното лице по гражданско състояние което го е съставило изпраща в срок не по-късно от 10 дни, препис от него на длъжностното лице по гражданско състояние в общината където умрелия е имал местожителство за да го впишат в регистъра на тази община./чл.43/



Поправяне и допълване на актове за гражданско състояние

Чл.65 от ПВРГС Поправяне и допълване на вписани вече актове за гражданско състояние може да стане само въз основа на определение на съда.

Поправките и допълванията се извършват като се направи бележка за това на вписания акт в графата “Бележка” Тази бележка, в текущите регистри или в онези, които са внесени в архивата на общината се прави от длъжностното лице по гражданското състояние, а в регистрите, внесени в архивата на съда – секретаря на съда.



http://grao.government.bg/normact/normativ.html

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2005, 16:44
от Иван
Благодаря, все е нещо! Аз съм наистина учуден, че в посочената от мен по-горе база-данни този правилник липсва. Мисля че чл.65 ще ми свърши работа, но нали знаеш, добре е да се разполага с цялата нормативна база, особено когато преходните разпоредби са от значение.