Страница 1 от 1
как да изключим съдружник, който е и управител на ООД-то?
Публикувано на:
04 Авг 2005, 20:11
от ULPIAN
Кой изпраща предупреждението за изключване на съдружник, който е и управител на дружеството - ОС ли ? Гласува ли в ОС управителят при вземане на решение за предупреждението-няма ли сблъсък на интереси?
чрез съда
Публикувано на:
04 Авг 2005, 22:19
от Ант
ОСС може , по искане на 1/4 от съдружниците (по памет) да поиска заседание на ОСС.
На заседанието да вземе решения и т.н.
Ако управителят не се подчини (намери си болнични за сто години), чрез надлежния съд.
Публикувано на:
04 Авг 2005, 22:26
от Гост
1. Съдружниците, които притежават повече от 1/10 от капитала, да се обърнат писмено към управителя да свика общо събрание, като му обявят и дневния ред. Ако в двуседмичен срок, управителят не свика ОС или не го направи по съответния ред, те имат право да извършат свикването сами, като това трябва да стане по реда предвиден в дружествения договор.
2. Изключваният съдружник не гласува, по аргумент за по-малкото основание, изключваният управител - също. Това решение трябва да се вземе с повече от 3/4 от капитала, но след приспадане на дела на изкл. съдружник.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 09:32
от Гост
нас ни интересува дали гласува на ОС, което взема решение за предупреждение, защото когато изключвания съдружник се предупраждава от ОС то трябва да е взело решение за предупреждението. Управителя гласували на него, за другото ОС ни е ясно?
Публикувано на:
05 Авг 2005, 10:11
от Гост
В Решение № 293 от 10.06.1994год., 5-членен състав на ВС приема, че писменото предупреждение до съдружника може да бъде направено от управителя на ООД-то или от някой от съдружниците или от няколко или от всички съдружници. Не е необходимо решение на ОС, с което се приема писменото предупреждение - такова е нужно единствено за изключването. Поради това няма нужда да се свиква ОС, за да бъде предупреден съдружника.
Но знайте, че писменото предупреждение е абсолютно задължително в процедурата по изключването на съдружник, като в него следва да се посочи с какво съдружникът нарушава задълженията си към ООД-то.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 10:17
от lil
надявам се,че съм ви помогнала.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 11:49
от Гост
Благодарим на всички колеги!!! Притесненията ни са ако той обжалва съдът да не реши, че не ни е спазена процедурата и да отмени решението на ОС. Дали наистина не трябва свикване на ОС за отправяне на предупреждение, ако има такова той трябва да е поканен. А не може ли ОС да вземе решение непресъствено иза отправяне на предупреждение, и за изключване предвид факта, че са го предвидили и в ДД
Публикувано на:
05 Авг 2005, 12:06
от Гост
Със сигурност не може да вземете решение неприсъствено, процедурата за изключване на съдружник е много тежка и трябав да внимавате да я изпълните точно по предвидения ред, защото действително в противен случай, приетите решения ще бъдат обявени за незаконосъобразни. Това, че изкл. съдружник няма право да гласува, не означава, че той няма право да се защити. Още повече, че именно неговото поведение ще бъде въпрос на разискване и ще трябва да се изложат всички гледни точки на проблема.
Спазвайте реда за свикаване на общото събрание, покани, обявяване на дневния ред и т.н. Изпратете предупреждението по начин, по който лесно бихте доказали, че то е получено от съдружника. Изчакайте определено време преди свикване на оС за изключването, за да се аргументирате, че му е бил даден достатъчен срок за коригиране на поведението. Знайте, че не законосъобразно едновременното изпращане на предупреждение за изкл. и покана за ОС с обсъждане въпроса за това изкл. (Р№203/1997 V г.о. ВКС).
Публикувано на:
05 Авг 2005, 12:40
от ULPIAN
проблема при нас е още един- повечето нарушения са в качеството му на Управител, дали с този аргумент съда ще обяви решението за незаконосъобразно
Публикувано на:
05 Авг 2005, 12:40
от ULPIAN
проблема при нас е още един- повечето нарушения са в качеството му на Управител, дали с този аргумент съда ще обяви решението за незаконосъобразно
Публикувано на:
05 Авг 2005, 13:13
от M
Не е необходимо решение на ОС за отправяне на предупреждение за изключване.
Практиката от 1997 год., която Гост сочи, почти не се поддържа вече.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 13:48
от lil
М, молбата ми е да четеш внимателно написаното. Поддържам тезата, че ОС не се изискав за отправяне на предупреждение за изключване.( в приложеното решение от 94 г. - мнението изпратено по-горе)
Цитираното решение от 97 г. се отнася до незаконосъобразността на едновременното изпращане на предупреждение за изкл. и покана за ОС, където ще се коментира и гласува същото това изключване.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 13:55
от lil
Относно последния въпрос на ULPIAN.
Изключването на съдружник е най-сериозната мярка, която се взема спрямо неизпълняващия задълженията си съдружник. Често тя е и с неблагоприятни имуществени последици. Ако вашият управител-съдружник не изпълнява задълженията си като управител - най-добре е да го освободите като управител. Това може да извърши ОС без да излага някаква конкретна мотивация, дори без нарушение от страна на управителя, достатъчно е отпадането или намаляването на доверието в него.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 14:12
от ULPIAN
ние искаме да го изключим като съдружник, не ни е проблем да изберем нов управител, но не искаме това. Неудобен е!!!!!!!!!!!!!
Публикувано на:
05 Авг 2005, 14:21
от lil
Как му е финансовото състояние? Гласувайте допълнителни парични вноски.
Публикувано на:
05 Авг 2005, 15:05
от M
Чета много внимателно, Лил.
С 2 изречения взех отношение по 2 отделни въпроса.
Повтарям: Цитираната практика от 1997 год. за отделните моменти на предупреждението и обсъждането не е константна