начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

право на строеж

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


право на строеж

Мнениеот ваня » 18 Апр 2005, 22:57

Аз и съпругът ми притежаваме парцел. Предстои неговото застрояване с възможни 2 варианта:
- преотстъпване на правото на строеж на строителна фирма с/у обезщетение
- възлагане на строителството на фирма изцяло за наша сметка и в наша полза
Желаем да учередим право на строеж на едно жилище на дъщеря ми от първия брак. Тя е омъжена в САЩ за американски гражданин, а тя е само с българско гражданство.
Може ли правото на строеж в нейна полза да бъде дарение със запазено право на ползване на апартамента от мен и от съпруга ми? Ако може, то това дарение гарантира ли, че при евентуален неин развод апартаментът е само неин и не подлежи на делба с настоящия й съпруг? Какво пълномощно следва да направи дъщеря ми, за да й бъде учередено правото на строеж в първия случай (строителство с/у обезщетение) и във втория случай, когато ние строим? Аз мога ли да бъда упълномощена да я представлявам, като се има предвид, че съм съсобственик на парцела?
ваня
 

Re: право на строеж

Мнениеот 789 » 19 Апр 2005, 16:37

едно моля няма ли да кажете?
789
 

Re: право на строеж

Мнениеот harmaiani » 19 Апр 2005, 19:11

Да, можете да дарите правото на строеж. Не съм сигурна обаче, че можете да запазите правото на ползване върху апартамента, тъй като едва с реализирането на правото на строеж, то се превръща в право на собственост на дъщеря ви върху сградата, което включва и правото й на ползване.Освен това дарението на бъдещо имущество е нищожно.
Придобиването на имущество /в т.ч. имуществени права/по време на брака чрез дарение се счита за лична собственост на съпруга и правата й не са застрашени при евентуален развод.
Същността на правото на строеж е да запазите собствеността си върху земята като отстъпите правото на друго лице да държи постройка върху нея. Собствеността върху земята е отделна от собствеността върху постройката в този случай.
Ако искате и земята, и сградата да останат ваши, не е необходимо да учредявате право на строеж. Строите си от ваше име и с ваши средства чрез строителна фирма и ставате собственик на построеното. След това решавате как да прехвърляте.И тогава можете да уговорите дарението на един апартамент със запазване правото на ползване.
Колкото до пълномощното, мился, че то е необходимо само в първия случай.

Всъщност каква е вашата цел?
Ако искате оставете някакви координати да Ви обясня по-подробно.
harmaiani
 

Re: право на строеж

Мнениеот ваня » 20 Апр 2005, 13:48

Благодаря ви много.
При варианта с учередяване право на строеж на строителна фирма
целта ми е следната:
1. ¾ от средствата за закупуване на парцела са мои собствени средства, независимо че съм омъжена повторно и съпругът ми не оспорва произхода на парите. Само че по закон ако нещо стане като развод например това е семейна имуществена общност и аз оставам вместо с ¾, само с ½ от имота, респективно стойността. В случай на смърт, което никой не знае кога ще стане, дъщеря ми от първия брак, която е и единствена, получава само 25 % ако не се лъжа.
За да запазя това което аз съм вложила за дъщеря си, искам да й даря право на строеж, като си запазя правото на ползване на построеното. До колкото Ви разбирам, тъй като на етап учередяване на правото все още няма нищо построено, не може да се оформи запазване правото на ползване.
Какво ме съветвате да направя?
Всъщност целта и в двата варианта е една и съща. Другия вариант със строителство от наше име и с наши средства е краен вариант, защото за целта трябват много пари в случая на кредит. Необходимо ли е при този вариант предварително да й прехвърлим право на строеж, с което да гарантирам бъдещата й собственост?

Благодаря ви предварително
ваня
 

Re: право на строеж

Мнениеот harmaiani » 21 Апр 2005, 18:20

Да, прехвърлете й правото на строеж върху парцела-така тя ще стане собственик на построеното след като се завърши сградата. Трябва да Ви упълномощи, включително и с правото да договаряте сама със себе си, ако е в чужбина и искате Вие да сте й пълномощник и това пълномощно, ако е съставено в чужбина, трябва да има заверка от българското консулство.Така Вие ще сключите договора за учредяване право на строеж, ще действате от нейно име при издаване разрешение за строеж и т.н.до крайния резултат - снабдяването с нотариален акт. Консултирайте се с адвокат какво точно да напишете в пълномощното, защото е важно.
harmaiani
 

Re: право на строеж

Мнениеот protekta » 22 Апр 2005, 19:00

Отговорът на Вашия въпрос не може да бъде категоричен, без да са ясни някои подробности.
Не е приемлив вариантът да й прехвърлите правото на строеж изобщо "върху парцела" /както съветва колегата harmaiani/ . Целта е не тя да стане собственик на цялата сграда, а на едно от жилищата, доколкото разбрах.
Имате ли одобрен архитектурен проект и издадено разрешение за строеж ?
Ако имате такива, ще трябва, и то в същия акт, с който учредявате право на строеж на строителната фирма /срещу задължение за построяване на сградата/ да учредите БЕЗВЪЗМЕЗДНО право на строеж за определено жилище на дъщеря Ви, като си запазите правото на ползване върху построения обект /от неговото построяване, докато сте жива/. Същевременно ще договорите строителната фирма да изгради въпросното жилище, без заплащане на допълнително възнаграждение.
По този начин единствено ще постигнете целта, която преследвате.
Пълномощното, за което говорите, трябва да бъде изготвено едва, след като е готов окончателният проект на нотариалния акт за учредяване на право на строеж в полза на строителната фирма /тъй като трябва да бъде изрично, подробно и в общи линии да възпроизвежда условията и формулировките по самия нотариален акт/. Упълномощената може да сте Вие. Колегата по-горе Ви е написала ясно за правото да договаряте сама със себе си, както и за самата заверка.
При всички положения /ако изберете варианта със строителната фирма/ изберете адвокат, който ще бъде до Вас при преговорите с фирмата и изготвянето на договорите, пък и ще Ви състави самото пълномощно.
Успех!
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron