начало

БАН разпространи свободно трудове на водещи специалисти в подкрепа на борбата срещу домашното насилие БАН разпространи свободно трудове на водещи специалисти в подкрепа на борбата срещу домашното насилие

Помощ Вещно право

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ Вещно право

Мнениеот mkoleva » 25 Май 2005, 12:36

колеги,
трябва ми спешно извадка от ЗТСУ за статут на жилище. и то какъв е бил през 1990 г. Може ли да се изповяда сделка с апартамент без маза, и защо е била изповядана такава сделка през 1999 г. Към имота няма никакво складово помещения.
Може ли да се придобие помощна стая, етажна собственост, ако е владяна от сегашния собственик 6 год., а от предишния 9 г. Може ли по давност общо за двамата , ако се приеме, че блока не упражнява собствеността си върху тази стая повечеот 15 г.
mkoleva
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 11 Мар 2003, 15:40

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот 123123 » 25 Май 2005, 13:19

"Колега", моля дайте тълкувание на правния термин "маза".
123123
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот mi6el » 25 Май 2005, 13:55

Колега, не разбирам въпроса Ви точно. ЗТСУ си е закон - в него нищо не пише за Вашето жилище конкретно, до отговорите се стига по тълкувателен път Какъв "статут" може да има едно жилище? Точно това е статутът му - жилище. Колкото за "мазата", складовото помещение на жилището може да е в самото него. Но дори да няма, не влияе на сделката.
Общите части не се придобиват по давност. Собствеността не се "упражнява", а давността не може да се насложи така механично. В полза на кого тече в този случай? Дайте повече подробности
mi6el
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот Отговор » 25 Май 2005, 16:19

:)
Отговор
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот Mi-Lena » 25 Май 2005, 16:26

Нормативният акт, който Ви трябва е Наредба № 5/1977 год. за правила и норми по ТСУ (отм.1995 год.)

По-конкретно Гл.ІІІ

ЖИЛИЩА И ЖИЛИЩHИ СГРАДИ

Раздел I.
Жилища

Чл. 35. Жилището се състои от помещения, които териториално и функционално са обединени в самостоятелен обект, предназначен за задоволяване жилищните нужди на гражданите. То може да се устрои в един или два етажа, свързани с вътрешна стълба (мезонетен тип).


Чл. 36. (1) Помещенията в жилището са жилищни и обслужващи.
(2) Към жилището има и складови помещения.


Чл. 37. Жилищни помещения са: дневните, спалните, нишите за спане, кабинетите, непряко осветените вестибюли и трапезариите (когато има кухня с място за хранене).


Чл. 38. (1) Обслужващи помещения са: кухните, трапезариите (когато няма кухня с място за хранене), входните и изолационните преддверия, вестибюлите - които служат за преддверия, баните, килерите, клозетите, домакинските помещения за пране, сушене, гладене и др.
(2) При определяне на жилищата като едностайни, двустайни, тристайни и пр., за стаи се считат помещенията с пряко осветление, предназначени за: спане (спални), дневно пребиваване (дневни - преходни и непреходни) и за работа (кабинети). Hе се считат за стаи: кухни, кухненски боксове, трапезарии (при условие, че няма кухня с място за хранене), вестибюли, ниши за спане, както и обслужващи помещения - бани, клозети, преддверия, килери, складове и други помещения.


Чл. 39. Складови помещения са: помещенията за зимнина, за отоплителни материали и др. Те се разполагат извън очертанията на самото жилище - в избата, в тавана или на самия етаж, в близост до комуникационния възел.


Чл. 40. Всяко жилище има:
1. жилищна площ;
2. полезна площ;
3. обслужваща площ;
4. стопанска (складова) площ;
5. застроена площ.


Чл. 41. (1) Жилищна площ е сборът от площите на жилищните помещения в жилището, посочени в чл. 37.
(2) Отделно се посочват площите на кухните над 5 кв. м.
(3) Площите на отделните помещения се измерват по вътрешните конструктивни очертания на стените, като се приспадат площите на издатините от колони и комини и без да се прибавя площта на радиаторните ниши. Площта на вградените шкафове и гардероби в помещенията по ал. 1 се включва в жилищната площ на жилището.


Чл. 42. (1) Полезна площ на жилището е сборът от площите на всички помещения в жилището, измерени по вътрешните конструктивни очертания на ограждащите и разпределителните стени, плюс 40% от площта на отворените лоджии и балконите.
(2) В полезната площ не се включва площта на издатините от комини и колони и не се прибавя площта на радиаторните ниши.
(3) Площта на затворените лоджии и веранди се взема 100%.
(4) Площите на лоджиите, балконите и верандите по предходните алинеи се измерват по вътрешните им конструктивни очертания.


Чл. 43. (1) Обслужваща площ на жилището е сборът от площите на обслужващите помещения (чл. 38), измерени по вътрешните конструктивни очертания на стените.
(2) Към обслужващата площ се отнася и 40% от площта на отворените лоджии и балконите, както и цялата площ на затворените лоджии и веранди, измерени по вътрешните им конструктивни очертания.


Чл. 44. Стопанска площ на жилището е сборът от площите на складовите помещения (чл. 39).


Чл. 45. (1) Застроена площ на жилището е площта, ограничена от външните конструктивни очертания на външните ограждащи стени на жилището и осовите линии на разделителните стени към съседните жилища или към общите помещения на сградата. Към застроената площ на жилището се прибавя и 40% от площта на отворените лоджии и балкони и цялата площ на затворените лоджии и веранди, измерени по външните им конструктивни очертания.
(2) Застроена площ на двуетажно едносемейно жилище или на жилище от мезонетен тип е сборът от застроените площи на отделните етажи на жилището, включително площта на стълбищата в тях.
(3) Когато външната стена на крайната секция е с прозорци, балкони или лоджии, към застроената площ на жилището се включва цялата й дебелина, а когато е без прозорци, балкони или лоджии, към застроената площ на жилището се включва само половината от дебелината на стена, равняваща се на 1/2 от дебелината на разделителните стени между жилищата. Останалата част от външната стена се причислява като обща част на сградата.


Чл. 46. (Отм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.).


Чл. 47. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.) (1) Hай-малките допустими светли площи в жилищата са:
1. дневна - 15 кв. м;
2. спалня за 1 обитател - 7,5 кв. м;
3. спалня за 2 обитатели - 12,5 кв. м;
4. кухня-бокс - 4,5 кв. м;
5. кухня със зона за хранене - 7,0 кв. м.
(2) В случаите, когато отделни жилища са предвидени със свободна планировка, необходимите най-малки площи се доказват с проект за разположение на неподвижни и подвижни мебели.


Чл. 48. В кухните (от всички разновидности) дължината на работния фронт за мивка, работната маса и печката трябва да бъде най-малко 2,40 м. Килерът за продукти може да бъде заменен с шкаф с вентилация.


Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.) (1) Светлата височина на новопроектирани жилища е най-малко 2,50 м.
(2) Обслужващите и складовите помещения могат да имат и по-малка светла височина, като при частите им за преминаване тя трябва да бъде най-малко 1,90 м.


Чл. 50. Жилищните помещения, ателиетата, стаите за творческа работа и др. в подпокривното пространство, изграждани съгласно чл. 63, трябва да имат светла височина за 50% от площта им най-малко 2,30 м, а в най-ниската им част- най-малко 1,50 м.


Чл. 51. (1) Жилището трябва да бъде изложено към благоприятна географска посока според степенуването по чл. 9 и съобразно с местните природо-географски и климатични условия.
(2) Стаите трябва да имат пряко странично осветление.
(3) Площта на отворите за осветление трябва да съставлява най-малко 1/6 от площта на дневните, най-малко 1/7 от площта на спалните, кабинетите, кухните и най-малко 1/10 от площта на стълбищата.
(4) Допуска се кухненски бокс с непряко осветление при задължителна принудителна вентилация посредством вертикален канал, а при преустройства - във връзка с подялба на съществуващи жилища - и посредством водопроводен канал.
(5) Hе се допуска жилището да бъде изложено изцяло на североизток, северозапад или север. Hай-малко една от стаите за живеене трябва да бъде изложена към югоизток, юг, изток, югозапад или запад.
(6) При разделяне на заварени жилища на повече жилища се допуска по изключение най-малко една от стаите в новообразуваните жилища да има изложение на североизток или северозапад с отклонение до 45 градуса от изток, съответно от запад.


Чл. 52. (1) Лоджии и балкони към жилищата се предвиждат съобразно местните природо-географски и климатични условия.
(2) Заварени лоджии и балкони могат да бъдат ограждани със стъклени стени само въз основа на архитектурен проект за цялостно оформяване на фасадата на сградата.


Чл. 53. Всички жилища имат входни предверия с минимална широчина 1,30 м. Изолационните предверия имат минимална широчина 0,90 м.


Чл. 54. (1) Жилището трябва да има помещения за клозет, за баня, за пране и сушене на прането и др., които се обзавеждат съгласно действуващите изисквания за тях.
(2) При жилища за един и двама обитатели клозетът може да бъде в едно помещение с банята.
(3) В жилища за 5 и повече обитатели се предвижда втори клозет.


Чл. 55. (1) Влизането в клозета трябва да бъде откъм предверие. То не може да бъде откъм жилищно помещение или откъм кухня.
(2) Влизане в баня със или без клозет може да бъде непосредствено откъм спалня при положение, че обслужва само нея и че има вентилация.


Чл. 56. (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1990 г.) При разделяне на заварени жилища на повече жилища главният архитект на общинския народен съвет, при който има съвет за архитектура и благоустройство, може да разрешава по изключение новообразуваните жилища да нямат дрешник, допълнителни помещения за пране, гладене и др., както и баня или банята да не отговаря на действуващите норми.


Чл. 57. (1) Санитарните помещения трябва да имат съответна вентилация, устроена съгласно действуващите норми и правила.
(2) Подът на санитарните помещения трябва да бъде водонепропускаем.
(3) Баните се облицоват от вътрешната страна с водоустойчиви плочки или се боядисват с водоустойчиви бои и др. на височина най-малко 1,80 м.


Чл. 58. (1) Клозети и бани не могат да се разполагат над стаи за живеене или над кухни и килери за хранителни продукти. Това правило не се прилага за еднофамилни сгради. Те не могат да се изграждат в балкони, еркери и лоджии.
(2) Hе се допуска клозет и баня да се разполагат до жилищни помещения на съседни жилища освен в случаите, когато е предвидена двойна стена с въздушен слой помежду или дилатационна фуга.


Чл. 59. Санитарните помещения трябва да бъдат устроени и обзаведени съгласно нормите и правилата за проектиране на санитарните помещения в жилищните и обществените сгради.
Mi-Lena
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот gega » 25 Май 2005, 17:56

Миленче, отново неуважаемият от теб Гега се зъвръща, за да ти каже, че с тези "стрелящи" цитати нищо не казваш! Да истината каква е - тези части не могат да се придобиват ни по давност, ни чрез транслативен акт, акж изрично ви ни и уговорено общите части на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват - чл. 38 (2) ЗС. Отделни части, които са принадлежности към главната вещ - например мазе към апартамент може да бъде обект на трансативна сделка, ако е било обособено като такова до 1963 г. Имало е тогази едно Постановление на МС! Ако е било обособено чрез правна сделка, от тук насетне може да участва в гражданския оборот туй нареченото "мазе", а по нашему "мазЪ"!:))) Миленче, не се връзвай, с тебе много можем да си кажем! Вярвам, че ще възразиш активно:)))))
Абе, какво стана с "онуй" тълкувателно решение?! А защо не се включваш в темата за ЗОП! Очаквам от практикуващите съдии юрисдикционно тълкуване! И не ми се връзвай!:))) Не съм чак толкоз лош, колкото ти ме описваш:))) Направо съм си готин!?!:))))
gega
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот Mi-Lena » 25 Май 2005, 18:05

Обръщението на питащата е:
"колеги,
трябва ми спешно извадка от ЗТСУ за статут на жилище. и то какъв е бил през 1990 г."

Това и направих - изпратих и извадка. Ако и върши работа - добре. Ако не - здраве да е.

По останалите и въпроси, нека да блесне с отговорите си някой друг. На мен толкова са ми възможностите. Мога само да цитирам.
Mi-Lena
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот gega » 25 Май 2005, 18:07

Браво, Ми-ленке, този път ме разби! Така си е, накрая и ти ми го върна:))) И със спокоен тон! Аз ти казвам, че с теб ще станем приятелчета:)
gega
 

Re: Помощ Вещно право

Мнениеот mkoleva » 26 Май 2005, 07:12

zdr otnovo,
blagodarq na vsi4ki, koito se otzovah. Za da produlja polemikata po tozi vupros e redno mai da obqsnq kazusa.
Sdelka s nedvijim imot.
Imotyt e pridobit prez 1999 g. ot sega6niq sobsvenik. Sega se prodava. V istoriqta na imota navsqkue lipsva skladovo pomestenie. Vupreki tova sdelkata e izpovqdana ot edin izvesten tyrnovski notarius, kato imotyt e sys statut na jiliste. Taka se vodi i v danu4noto. Sega oba4e notariusite ne pozvolqvat izpovqdvane, poradi lipsata na skladovo. Oste prez 1990 g., kogato jilisteto e prodadeno ot voennite e nqmalo skladovo pomestenie. To ne e bilo obekt na sdelka, prosto ne sustestvuva. Nqma na4in da izmislim takova v imota. Govoreno e s arhitekt. Edinstveniq variant e proslovuata stai4ka na etaja. Napraven e proekt, na koito v momenta te4e procedura v Obstinata i Oblasta.
kolegi - ima li spored vas po - lesen na4ina da spasq sdelkata. ima sklju4en predvaritelen dogovor. a sled neq visqt oste dve sdelki. Provali li se tazi, uvisvat i drugite.
Blagodarq
mkoleva
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 11 Мар 2003, 15:40


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron