начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Събирателно дружество

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Събирателно дружество

Мнениеот сянка » 18 Юли 2005, 16:22

Колеги имам следният казус:
В едно СД има двама съдружници с равни права относно управлението и представителната власт.Преди почти три години има наказателно постановление от данъчните/за ДДС проверка/.Задълженията са големи.
Единият съдружник решава да излезе зад граница,но на границата му вземат паспорта.
Идеята е да излезе от дружеството,а на негово място влиза друг,който заявява,че поема всякакви пасиви и активи на излизащия.
Въпроса е дали тези задължения отпадат от излизащият съдружник?И дали може да си вземе паспорта?
сянка
 

Мнениеот oli_frrren » 18 Юли 2005, 16:50

СД е от т. нар. лични дружества и неслучайно чл. 93, т. 4 от ТЗ казва, че ако не е уговорено друго със смъртта или поставянето под пълно запрещение на съдружник или прекратяването на съдружник - юридическо лице дружеството се прекратява.
А чл. 97. (1) ТЗ: С учредителния договор може да се предвиди, че дружеството ще продължи да съществува и когато бъде прекратено членството на някой съдружник. В този случай останалите съдружници изплащат дела от имуществото на прекратилия участието си съдружник, а при смърт на съдружник в дружеството встъпват изявилите желание негови наследници. Наследниците заявяват искането си да встъпят в дружеството в срок от 3 месеца от откриване на наследството.
Интересен е въпросът доколко може трето лице (не наследник) да стане съдружник. Опираме обаче може би и до добрия стар ЗЗД:
"чл. 102. Трето лице може да замести длъжника само с изрично съгласие на кредитора. Заместеният длъжник се освобождава от отговорност към кредитора" и като че ли нещата не са никак розови.
oli_frrren
 

уточнение

Мнениеот сянка » 20 Юли 2005, 08:24

Правя уточнението,че в договора е записано,че с излизането на единият съдружник не се прекратява дружеството.
Имате ли идея за форма която да представим пред данъчните за приемството на пасивите от новият съдружник?
сянка
 

Мнениеот юрист » 20 Юли 2005, 09:22

Проблемът е лесно решим.Влиза нов съдружник,който поема активите и пасивите с декларация.Солидарната отговорност на напусналия отпада и той се легитимира пред данъчните със съдебното решение за вписване на заличаването му като съдружник.
юрист
 

последен въпрос

Мнениеот сянка » 20 Юли 2005, 10:41

А тази декларация какъв вид трябва да има?Да бъде ли заверена нотариално?
сянка
 

Мнениеот Гост » 20 Юли 2005, 10:57

Не говорете глупости:

Чл. 98 (2) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Давностният срок започва да тече от деня, в който прекратяването на дружеството, неговото преобразуване или напускането на съдружника е вписано в търговския регистър.
Гост
 

Мнениеот hariman » 23 Юли 2005, 23:13

Правилно, напъсналия съдружник отговаря за задълженията на дружеството и след напускане в рамките на 5 год., давностен срок
hariman
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Апр 2002, 18:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron